Ana içeriğe geç
Sözlük
/
tercüme etmek

tercüme etmek

"tercüme etmek" kelimesinin İngilizcesi: translate. Anlamı, çevirisi, telaffuzu ve örnek cümleler aşağıdadır.

Çeviri

Geneltranslate

Tanım

tercüme etme işi
Bir dilden başka bir dile aktarmak

Diğer Dillerde

to translate · to interpret (to act as an interpreter)
çekim: geçmiş dolmetschte · ortaç gedolmetscht · şimdiki dolmetscht · ulaç dolmetschend
eş: übersetzen, übertragen
köken: Back-formation from Dolmetscher (“translator, interpreter”).
Sie nicht einfach übersetzen, sondern sie zu interpretieren.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
Fransızcatraduire, translater /tʁa.dɥiʁ/
to translate · to summon
çekim: geçmiş traduit · ortaç traduit · şimdiki traduit · ulaç traduisant
eş: translater
köken: From Latin trādūcere.
aile: surtraduire, sous-traduire
Pas seulement les traduire, mais les interpréter.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
İspanyolcatraducir, trasladar, verter /tɾaduˈθiɾ/
to translate (from one language into another) · to translate, convert, turn (to, into).
çekim: geçmiş traduje · ortaç traducido · şimdiki traduce
köken: From Latin trādūcō.
No sólo traducirlas, sino interpretarlas.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
traducir del español al inglés
La calidad se traduce en más demanda y ésta en mayores ingresos.
İtalyancariversare, tradurre, trasferire /ri.verˈsa.re/
to pour again · to gush (to flow forth suddenly) · to gush (to make an excessive display of sentiment)
çekim: geçmiş riversàto · ortaç riversàto · şimdiki rivèrsa · ulaç riversànte
eş: rovesciare, spargere, spandere, scaricare
köken: Borrowed from Late Latin reversāre, a verb based on Latin reversus. Doublet of rovesciare, which was inherited.
aile: riversarsi
Non semplicemente tradurla, ma interpretarla.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
riversare addosso agli altri le proprie responsabilità
Не просто перевести их, а интерпретировать.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
Arapçaتَرْجَمَ
ليترجموا الإنترنت من الإنجليزية إلى الصينية،İngilizce interneti Çinceye tercüme etmek için,
Farsçaترجمه کردن, ترجمیدن /tar.d͡ʒu.ma kar.ˈdan/
to translate
çekim: geçmiş ترجمه کرد · ortaç ترجمه کرده · şimdiki ترجمه میکند · ulaç ترجمه کننده
to turn, to turn around · to overturn, to topple · to turn over (pages), to leaf
çekim: geçmiş çevirmiş · ortaç çevirmiş · şimdiki çevirir
köken: From Proto-Turkic *čebir-. Cognate with Chuvash ҫаврӑн (śavrăn).
aile: çevriliş, çevrilmək
dövləti çevirmək
kanalı çevirmək
Kazakçaаудару
to turn out, turn over, overturn · to remove from the cart · to unhorse, take off the horse, knock the horse rider off
köken: From Kazakh ауу (auu), from Proto-Turkic *āg-. Cognate with Turkish aktarmak and Uzbek agdarmoq.
Özbekçetarjima qilmoq
Felemenkçehertalen, overzetten, verschuiven, vertalen /ɦɛrˈtaː.lə(n)/
omzetten in begrijpelijker taal
çekim: geçmiş hertaalden · ortaç hertaald · şimdiki hertaalt · ulaç hertalend
köken: In analogy to vertalen (“to translate”). Equivalent to her- + talen.
aile: hertaling
Ik wil deze zin niet vertalen.Bu cümleyi tercüme etmek istemiyorum.
Portekizcetraduzir, transladar /tɾa.duˈzi(ʁ)/
to translate (to convert from a language to another) · to express, to show (communicate an idea)
çekim: geçmiş traduzi · ortaç traduzido · şimdiki traduz
eş: verter, trasladar, transladar
köken: From Latin trādūcō.
Não só traduzi-las, mas interpretá-las.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
traduzir de
traduzir para
Yunancaμεταφράζω /me.taˈfɾa.zo/
to translate
çekim: geçmiş μετέφρασα · ortaç έχοντας μεταφράσει · şimdiki μεταφράζει · ulaç μεταφράζοντας
köken: Inherited from Ancient Greek μεταφράζω (metaphrázō). By surface analysis, μετα- (meta-) + φράζω (frázo).
Όχι απλά να μεταφράσω τη συμπεριφορά τους. Να τους ερμηνεύσω.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
Japonca翻訳する, 訳す /ja̠kɯ̟sɨ/
to translate
çekim: geçmiş 訳した
英語圏のYeeyanは、どこにあるのでしょうか?İngilizce interneti Çinceye tercüme etmek için,
Korece번역하다 /pʌ̹ɲʌ̹kʰa̠da̠/
to translate
çekim: geçmiş 번역했다
köken: 번역(飜譯) (beonyeok) + -하다 (-hada, “to do”, light verb deriving active verbs).
영어를 중국어로 번역하려고 기다리고 있지요.İngilizce interneti Çinceye tercüme etmek için,
이 글은 이젼 범연히 번역ᄒᆞᆫ 글과 다ᄅᆞ니 너희 보기 어렵지 아니ᄒᆞ고[…]
to translate; to change from one language to another, usually written text
çekim: geçmiş översatte · ortaç översatt · ulaç översättande
köken: From Middle Low German ȫversetten, ōversetten, from Old Saxon *ovarsettian, from Proto-West Germanic *ubarsattjan. Equivalent to över + sätta. Cognate with English overset, German übersetzen.
Inte bara översätta dem, utan tolka dem.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
to move around, to move over (to take someone or something and put it from one place to another) · to rearrange (to change the order or arrangement of) · to put through; to set across (to take something and it on the other side of something or over the top) [with przez (+ accusative) ‘through what’],
çekim: geçmiş przekładano · şimdiki przekłada
eş: przestawiać, przesuwać, tłumaczyć, przedkładać
köken: Inherited from Old Polish przekładać. By surface analysis, prze- + kładać. Verb 1 sense 7 and verb 1 sense 8 are semantic loans from Latin trānsferō.
Modele statystyczne z tych danych są następnie wykorzystywane do tłumaczenia między językami.Daha sonra bu verilerden gelen istatistiksel modeller, bu diller arasında tercüme etmek için kullanılır.
Po co ciągle przekładasz piórnik z miejsca na miejsce?
Praesupponit, przeclada
Transumo, ex alio sumo – Ziednego nadrugi przekładam
Не просто перекласти їх, а інтерпретувати.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
to interpret; to translate · to render
çekim: geçmiş अनुवाद करता · şimdiki अनुवाद करता है
to turn, reorient (change the direction or orientation of); to turn (around), reverse, invert · to corner (turn around a corner) · to invert (word order)
çekim: geçmiş kääntänyt · şimdiki kääntäisi · ulaç kääntävä
köken: From Proto-Finnic *käntädäk (“to turn; to bend”) (compare Estonian käänama, Veps käta). Semantic development * (to turn): From Proto-Finnic or earlier. * (to invert): Semantic loan from Latin invertō. * (to bend, fold): At least from Proto-Finnic. * (to translate): Attested since the time of Mikael Agricola (output c. 1543–1552). Probably figuratively from “to turn” (compare Latin vertō (“to…
aile: käänteinen, käänne, käännin, käännös, kääntäjä, kääntäminen, kääntö, Kääntä, käännellä, käännähtää
Vammaisen henkilön tulkkaus on eri asia kuin puhutun kielen tulkkaus.Engelli bir kişiyi tercüme etmek konuşma dilinin tercümesinden farklıdır.
kääntää ympäri
Käännä vipua myötäpäivään.
Kun hän käänsi pullon ympäri nukkuvan siskonsa päällä, korkki pullahti irti.
Çekçepřekládat, přeložit /ˈpr̝̊ɛklaːdat/
imperfective form of přeložit
çekim: geçmiş překládala · ortaç překládala · şimdiki překládá
eş: přehýbat, kompilovat
Ne je jenom překládat, ale interpretovat je.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
Rumencea traduce
Nu doar a-i auzi, ci a-i intelege.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
to transfer, translate (to move [someone or something] from one place or position to another)
çekim: geçmiş áthelyeztek
köken: át- + helyez
Nemcsak hogy lefordítsam, hanem hogy meg is értsem őket.Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
İbraniceתִּרְגֵּם
לתרגם את האינטרנט האנגלי לסינית,İngilizce interneti Çinceye tercüme etmek için,
Latinceinterpreto, interpretor, trādūcō, transfero /ɪnˈtɛr.prɛ.tɔr/
to explain, expound · to interpret, translate · to understand, conclude
çekim: ortaç interpretātus · şimdiki interpretātur · ulaç interpretāns
köken: From interpres (“agent, translator”) + -or.
aile: interpretābilis, interprex
Hoc unum scio, non potuisse me interpretari, nisi quod ante intellexeram.
Angeli Graece vocantur, Hebraice malachoth, Latine vero nuntii interpretantur, ab eo quod Domini voluntatem populis nuntiant.
to translate · to shift, displace
çekim: geçmiş forskød · ortaç forskudt · ulaç forskydende
köken: From for- + skyde
aile: forskydning, forskydelig
Statistiske modeller fra disse data bruges så til at oversætte mellem disse sprog.Daha sonra bu verilerden gelen istatistiksel modeller, bu diller arasında tercüme etmek için kullanılır.
Norveççeoversette

Örnek Cümleler

İlkeleri tercüme etmek
Translating the principles
Cümlelerinizi tercüme etmekten hoşlanıyorum.
I like to translate your sentences.
Diyelim ki İrlandaca için tercüme etmek istiyoruz:
Let's say we want to translate for the Irish language:
Onları sadece tercüme etmek değil ama yorumlamak için.
Not just translate them, but interpret them.
Bu kitabı tercüme etmek için ne kadar süreye ihtiyacı var?
How much time does she need to translate this book?
O tezi tercüme etmek için en azından üç güne ihtiyacım olacak.
I'll need at least three days to translate that thesis.
İnsanların söylemek istemediği şeyleri tercüme etmek faydasızdır.
It's useless to translate things that people don't want to say.
Ardından da oğullarının tercüme etmek zorunda kaldığı soğuk sözcükleri duydular.
And then they heard chilling words that their son had to translate.
Modern Yunanca kullanımında, feldmareşal rütbesini tercüme etmek için kullanıldı.
In modern Greek usage, it has been used to translate the rank of field marshal.
İki anlamı olan bir kelimeyi, konuyla ilgisi olmayan anlamına uygun olarak tercüme etmek.
To translate a word that has two meanings in the meaning that is totally against the context.
tercüme etmek ile daha fazla örnek cümle →
Menü
Giriş Yap
Premium
Platform
Karanlık Mod