Ana içeriğe geç
Sorular
/
Soru

Bir yoyo, 950 g·cm² dönme ataleti ve 120 g kütleye sahiptir. Mil çapı 3,2 mm, ip uzunluğu 120 cm'dir. Yoyo, dinlenik durumdan ipin ucuna kadar kayar. (a) Çeviri ivmesinin büyüklüğü ne kadar olur? (b) İpin ucuna varması ne kadar zaman alır? (c) İpin ucunda yoyo'nun çeviri hızı nedir? (d) Çeviri kinetik enerjisi nasıl bulunur? (e) Dönme kinetik enerjisi nasıl hesaplanır? (f) Dönme hızı (açısal hız) ne olur? Kullandığınız denklemler nelerdir ve bu sonuçları nasıl yorumlarsınız?

2138 görüntüleme · neredeyse 2 yıl önce
Paylaş
A
AnonimKimliği gizli
1 Cevap
A
Anonim
Kabul Edildi
neredeyse 2 yıl önce
Çeviri ivmesi a ≈0.032 m/s², ip ucuna varma süresi t ≈8.7 s, son çeviri hızı v ≈0.28 m/s. Açısal hız ω =v/r ≈172 rad/s. Çeviri KE ≈4.5×10⁻³ J, dönüş KE ≈1.4 J. Kullanılan denklemler: Me=m+I/r², a=m g/Me, s=½at², v=at, ω=v/r, KE_trans=½mv², KE_rot=½Iω².
Cevap Yaz
En az 10 karakter (0)
Menü
Giriş Yap
Premium
Platform
Karanlık Mod